Monitoring zasobów IT – usługi dla profesjonalistów

Jeśli pracujesz w dziale IT to z pewnością miałeś wiele takich sytuacji, gdy zadzwonił użytkownik, aby powiadomić ciebie o problemie, a Ty szukając w głowie przyczyny zaistnienia problemu widziałeś tylko jedną czarną plamę… Gdy zacząłeś analizować problem stawał się on coraz bardziej skomplikowany, a cała firma stała. Od czego zacząć? Jak się nazywał ten serwer? Jaki adres IP on miał? A może zacząć nie od niego tylko od innego? Zaraz, zaraz, gdzieś miałem to zapisane… Po pierwszych godzinach błądzenia w gąszczu systemów i serwerów jesteś strzępkiem nerwów – użytkownicy dzwonią i pytają: "Kiedy w końcu to naprawisz?" My mamy na to rozwiązanie. Jest to profesjonalny system monitoringu dzięki któremu będziesz wszystko wiedział nawet gdy zapomnisz. Wszystko jest zanotowane w jednym miejscu a Ty jak za sterem Boeinga siedzisz i kontrolujesz diody – zielona OK, pomarańcz – sprawdź, czerwona – zareaguj. Wystarczy że klikniesz na diodę i przechodzisz do miejsca w którym system wykrył problem. To nasza flagowa usługa, którą możesz zakupić dla dowolnych części swojego systemu. Naszym zadaniem będzie wdrożenie i utrzymanie systemu. Rozluźnij się. Odtąd będziesz miał wszystko pod kontrolą…

Utrzymanie systemu monitoringu


Usługę można zakupić w różnych konfiguracjach. Zazwyczaj to nasza firma jest odpowiedzialna za konfigurację i utrzymanie systemu, do Ciebie należy nadzór nad serwerami które są monitorowane przez nasz system. To my dbamy o to aby system był aktualny, my dbamy o sprzęt i oprogramowanie (licencje). W usłudze utrzymania systemu nasz klient płaci tylko za triggery, które wykorzystuje. Cena jest bardzo przystępna, co sprawia że każda firma, nawet najmniejsza może sobie pozwolić na zakup usługi. 

Tworzenie i utrzymanie map sieci 


Utrzymanie map sieci to jedna z kluczowych usług które pozwalają na graficzne przedstawienie połączeń między poszczególnymi lokalizacjami oraz wewnętrznymi i zewnętrznymi sieciami. Dzięki mapom administrator w szybki sposób może zorientować się skąd pochodzi problem i od razu zareagować widząc którego to problem dotyczy systemu, usługi, serwera lub danej części serwera oraz w której części świata się on znajduje.

Monitoring zasobów dyskowych


Zasoby dyskowe są podstawowym nośnikiem danych w każdej firmie. To na nich gromadzone są wielkie ilości danych, a ich przyrost musi być planowany i kontrolowany. System monitoringu to narzędzie które pozwoli na usystematyzowanie i zorganizowanie procedur związanych z zarządzaniem zasobami tj. pojemnością i minimalnym dopuszczalnym poziomem wolnego miejsca na dyskach. W ustalonych z góry momentach system automatycznie powiadomi o konieczności podjęcia działania.

Monitoring jakości łącz internetowych 


Przy sieciach rozproszonych oraz w organizacjach które swoje systemy czy serwery lokalizują w centralnych punktach ze zdalnym dostępem oddziałów niezwykle istotne jest monitorowanie jakości usług świadczonych przez prowajderów internetowych. Odchylenie od normy i od ustalonych parametrów wydajnościowych może powodować odczuwalne skutki dla całej organizacji w tym spowolnienia funkcjonowania systemów czy ich niedostępnością. Wykresy tworzone przez nasz system pozwolą na ciągłe monitorowanie łącz oraz w przewidywanym czasie pozwolą na podjęcie stosownych kroków aby wyeliminować problemy wydajnościowe.

Analiza wydajności infrastruktury


Dzięki zbieraniu ogromnych ilości danych przez system monitoringu możliwe jest przeprowadzenie pełnej analizy wydajności każdego elementu infrastruktury systemu IT. Wydajność serwera, łącza, usługi, aplikacji wpływa odczuwalnie dla użytkowników systemu na ich pracę. Dla użytkownika efekt złego funkcjonowania każdej z tych części może być praktycznie jednakowy – wolne działanie aplikacji. Do na administratorze systemu ciąży obowiązek zbadania przyczyny problemu. Mając odpowiednie narzędzia jest on w stanie podjąć stosowne kroki aby zbadać wszelkie możliwe przyczyny problemu.

Zarządzanie konfiguracją urządzeń


Podczas pracy w środowisku rozproszonym, gdy administrator nadzoruje niejednokrotnie tysiące urządzeń bez precyzyjnych danych o konfiguracji nie jest on w stanie wydajnie wykonywać swojej pracy. System monitoringu pozwala w znacznym stopniu ułatwić administrację poprzez dostęp do konfiguracji urządzeń z jednego miejsca a jednocześnie przechowywać ich archiwalne konfiguracje. 

Monitoring infrastruktury IT


System monitoringu może zbierać ogromne ilości danych dla każdego elementu infrastruktury IT tj. sieci, routerów, switchy, łącz internetowych. Dane te służą administratorom sieci do precyzyjnego zarządzania siecią informatyczną.

Monitoring aplikacji


Złożoność aplikacji w środowiskach IT powoduje, że bez zaawansowanych systemów monitoringu administrator niejednokrotnie może mieć problem ze znalezieniem przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania aplikacji. Monitoring aplikacji polega na zidentyfikowaniu i skonfigurowaniu monitoringu na wszystkich elementach mających wpływ na działanie danej aplikacji w środowisku produkcyjnym. Taki sposób podejścia do monitoringu powoduje, że administrator ma pełny obraz sytuacji i w momencie incydentu dla dowolnej części aplikacji otrzymuje precyzyjną informację jaka część uległa awarii.

Alligo Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Erazma Ciołka 13\10
01-445 Warszawa